دیفرانسیل جلو دیفرانسیل مرکزی دیفرانسیل عقب یا کله گاوی چیست؟ کارشناسی خودرو الوکارشناس
سپتامبر 5, 2019
ارسال شده توسط: محمد رسول سلیمی

دیفرانسیل چیست

دیفرانسیل چیست به انگلیسی هم Differential و هم Transfer Case به معنای جعبه انتقال شناخته می شود که به صورت عامیانه به آن دف یا کله گاوی نیز می گویند. جزیی از خودرو است که مسئولیت انتقال نیرو از گیربکس به چرخ ها را بر عهده دارد این کار از طریق رابط هایی مثل گاردان و پلوس صورت می گیرد تا بتواند نیرو را از گیربکس دریافت کند و به چرخ ها منتقل کند بلکه بتواند امکان چرخش چرخ های محرک را با سرعت متفاوت برآورده کند. دیفرانسیل جلو دیفرانسیل عقب دیفرانسیل مرکزی

انواع دیفرانسیل

دیفرانسیل خود به سه نوع جلو Front Differential، مرکزی Centre differential یا Central differential و عقب Rear differential تقسیم می شوند.

دیفرانسیل جلو

به دو نوع مستقل از گیربکس و متصل به گیربکس تقسیم می شود

دیفرانسیل جلو مستقل

یعنی از گیربکس جداست، اکثرا بر روی پیکاپ، کامیون و شاسی بلندها استفاده می شود و محل قرارگیری آن بین دو چرخ است که معمولا با اسم کله گاوی نیز شناخته می شود.

دیفرانسیل جلو وابسته به گیربکس

یعنی در داخل پوسته گیربکس قرار می گیرد بدون رابط و متصل به گیربکس، در خودرو های سواری سدان، هاچبک، استیشن و از این قبیل خودرو ها که ارتفاع کمی تا سطح زمین دارند بدلیل نبود فضای کافی در قسمت اتاق موتور و عملکرد بهتر دیفرانسیل، کنار گیربکس قرار می گیرد توجه داشته باشید که این سیستم نیروی خود را مستقیم از محور خروجی گیربکس دریافت می کند و از طریق پلوس به چرخ می رساند پس این سیستم فاقد گاردان است.

دیفرانسیل مرکزی

اغلب در خودرو های آفرود که گیربکس پشت موتور یعنی وسط خودرو قرار می گیرد علاوه بر دیفرانسیل جلو و عقب از یک دیفرانسیل مرکزی نیز برای هماهنگی بیشتر دیفرانسیل ها و انتقال بهتر نیرو استفاده می کنند. ( کارشناسی خودرو ) این سیستم انتقال نیرو انواع مختلفی دارد که هرکدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم اما در هر صورت این خودرو ها دو دیفرانسیل شناخته می شوند.

دیفرانسیل عقب

منظور از دیفرانسیل عقب این است که نیروی موتور به محور و چرخ های عقب خودرو منتقل می شود، در این سیستم گیربکس در قسمت پشت موتور قرار می گیرد و نیرو را از طرق میل گاردان به دیفرانسیل که روی اکسل بین چرخ های عقب قرار می گیرد منتقل می کند بعد از طریق پلوس به چرخ ها می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید