موتور DOHC مخفف Double Over Head Camshaft چیست؟ کارشناسی خودرو الوکارشناس Multi Valve
مارس 26, 2019
ارسال شده توسط: نادیا افشار

موتور DOHC چیست

موتور DOHC مخفف Double Over Head Camshaft به معنی سر سیلندر با میل سوپاپ دوبل است یعنی موتوری که از دو میل سوپاپ، یکی برای سوپاپ های ورودی هوا و دیگری برای سوپاپ های خروجی گاز بهره می برد. ( کارشناسی خودرو ) معمولا دارای تکنولوژی Multi Valve (چند سوپاپ در هر سیلندر) هستند. به آن ها موتور های Twin-cam نیز می گویند، به همین دلیل نسبت به موتور های SOHC قدرت بیشتری دارند.

Soupape

سوپاپ یا Soupape به معنای دریچه که کلمه ای فرانسوی است ، یکی از قطعات موتور می باشد که روی سیلندر قرار دارد و وظیفه آن کنترل ورود و خروج هوا و دود است. همانطور که احتمالا در کتاب های فیزیک دبیرستان دیده اید ، سوپاپ ها باید طبق نظم خاصی عمل کنند و در غیر اینصورت موتور به صورت تنظیم عمل نمی کند. سوپاپ ها یکی از مهم ترین اجزای موتورهای احتراق داخلی هستند که مهم ترین برنامه موتور یعنی سوزاندن مخلوط سوخت و هوا و سپس خارج کردن دود آن به عملکرد این قطعات بستگی دارد.

سوپاپ ها

در بالا گفتیم که باید سوپاپ ها به طور منظم عمل کنند. این وظیفه عمده بر عهده میل سوپاپ است که در کنار میل بادامک ایفای وظیفه می کند. اگر یک میل بادامک را از نزدیک ببینید ، برجستگی هایی را روی آن مشاهده خواهید کرد که موسوم به بادامک هستند و به واسطه عملکرد این دو قطعه ، سوپاپ ها در زمان های از پیش تعیین شده باز و بسته شده و به ایفای نقش خویش می پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید