گیربکس Sequential یا گیربکس پی در پی چیست؟ کارشناسی خودرو الوکارشناس
سپتامبر 5, 2019
ارسال شده توسط: محمد رسول سلیمی

گیربکس Sequential چیست

گیربکس Sequential چیست گیربکس سکوئنشل به انگلیسی Sequential یا به عبارتی ساده‌ تر گیربکس‌های متوالی یا پی در پی، یک نوع از گیربکس‌های دستی سنتی مورد استفاده در موتورسیکلت‌ها یا ماشین‌های مسابقه‌ای هستند. ( کارشناسی خودرو ) که نیازمند دور بالای موتور جهت تعویض دنده سریع هستند که به صورت متوالی و پی در پی و با حرکت رو به جلو اهرم دنده و رو به عقب کشیدن آن، دنده زیاد یا کم می‌شود.

کاربرد گیربکس سکوئنشل

از این نوع گیربکس‌ها به صورت ساده در موتورسیکلت‌ها مورد استفاده قرار گرفته و به صورت پیشرفته‌تر و حرفه‌ای نیز در موتورسیکلت‌های سطح بالای خیابانی ، مسابقه‌ای ، خودرو های مسابقه‌ای و رالی برای تعویض دنده سریع در هر زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند که به صورت ساده در چهار الی پنج دنده و به صورت حرفه‌ای و پیشرفته در شش یا هفت دنده با کلاچ‌های چند صفحه‌ای و جدیدا با کلاچ‌های هیدرولیکی ساخته می‌شوند.

سیکوئنشال

گیربکس های متوالی یا سیکوئنشال (sequential gearboxe) نمونه ای از گیربکس های رایج در صنعت خودرو است که در موتورسیکلت ها و خودرو های مسابقه ای استفاده بیشتری دارد. در این نوع گیربکس ها، انتخاب مستقیم یک دنده مشخص ممکن نیست و برای دستیابی به هر دنده، باید ابتدا از دنده های پیش از آن عبور کرد به این معنا که برای ورود به دنده ۳، ابتدا باید به دنده ۱ و سپس ۲ وارد شد تا بتوان دنده ۳ را انتخاب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید