LSD دیفرانسیل لغزش محدود چیست؟ کارشناسی خودرو الوکارشناس
سپتامبر 6, 2019
ارسال شده توسط: محمد رسول سلیمی

LSD چیست

LSD چیست مخفف Limited Slip Differential به معنی دیفرانسیل لغزش محدود است. خودرو های پر قدرت دیفرانسیل عقب مربوط به دهه 60 میلادی مجهز به یک سیستم ابتدایی برای کنترل هرزگردی بودند و به عبارتی دیفرانسیل لغزش محدود نام داشت، سیستم LSD به طور مکانیکی قدرت را با حداکثر چسبندگی ممکن به چرخ های عقب منتقل می کند که باعث کاهش هرزگردی شده ولی نمی تواند آن را از بین ببرد. امروزه با وجودی که LSD هنوز در بسیاری از خودرو های دیفرانسیل جلو و عقب استفاده می شود. ( کارشناسی خودرو ) ولی نمی تواند کاملا جلوی هرزگردی را بگیرد به همین دلیل یک سیستم پیچیده تر مورد نیاز است.

آپشن‌های ایمنی

شاید عجیب باشد ولی این سامانه یکی از قدیمی‌ترین آپشن‌های ایمنی در صنعت خودرو بوده است. ایده‌ی اولیه‌ی سیستم ترمز ضدقفل در دهه‌ی ۲۰ میلادی مطرح شد اما توسعه و بلوغ آن در دهه‌ی ۵۰ صورت گرفت. با رونق خودروسازی در آمریکای شمالی، حساسیت مشتریان نسبت به توانایی و قابلیت‌های خودروهایشان نیز بیشتر شد. تا جایی‌که حتی درباره‌ی عملکرد ضعیف لاستیک‌ها در مسیرهای ناهموار و مرطوب نیز اظهارنظر می‌شد. چراکه شرکت‌های بزرگ ادعا می‌کردند در زمینه‌ی سیستم‌های ترمز، بهترینِ خود را ارائه می‌دهند

تایرسازها

بنابراین انگشت اتهام در تصادفات به سوی تایرسازها گرفته شد. درواقع خریداران بر این باور بودند که لاستیک خودروهایشان در روزهای بارانی مشکل اصلی عدم توقف خودروست. این معضل تبدیل به موضوعی شد برای یک تحقیق مهندسی. شرکت بوش آلمان اولین گام‌های جدی را در این زمینه برداشت.

دیدگاهتان را بنویسید